Areál Centra Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan se slavnostně otevřel

Středočeský kraj se může pochlubit jedním z nejmodernějších zařízenína ochranu
zvířat v Česku i ve střední Evropě. Rozsáhlý areál Centra Ochrany fauny ČR
v Hrachově u Sedlčan, které není jen domovem pro hendikepovaná zvířata,
ale i vzdělávacím a zábavním centrem, byl po dvouletém zkušebním provozu
slavnostně otevřen 22. května 2015. Středočeský kraj na slavnostním otevření
reprezentovali předseda výboru pro majetek kraje Josef Řihák (ČSSD), oddělení řízení projektů v oblasti životního prostředí Krajského úřadu Středočeského kraje (KÚSK) Simona Jandurová a vedoucí oddělení zemědělství a lesnictví (KÚSK) Tomáš Macháček.

„Ochrana přírody je pro náš region jednou z hlavních priorit. Hrachovské centrum se stará nejen o ohrožené živočichy, ale také se věnuje environmentálnímu vzdělávání dětí už od mateřských škol. Děkuji všem, kteří se o vybudování Centra Ochrany fauny v Hrachově zasloužili,“ řekl o novém zařízení náměstek hejtmana Středočeského kraje Marek Semerád (ČSSD).

Vybudování hrachovského areálu stálo bezmála 48 milionů korun. Evropská unie přispěla částkou téměř 40,5 milionu korun, Středočeský kraj se podílel pěti miliony korun a zbytek zaplatil Státní fond životního prostředí.  V areálu je vybudována zvířecí nemocnice, karanténní prostory a zimoviště zvířat, veterinární klinika a vypouštěcí věž pro ptáky. Součástí jsou také výstavní prostory, školicí sál i přírodní divadlo. Na areál navazuje moderní psí útulek a stáje pro týraná hospodářská zvířata.  Při záchranné stanici funguje nepřetržitá výjezdová služba pro zraněné volně žijící živočichy.

Areál již dva roky funguje ve zkušebním provozu a zatím ho navštívilo 7,5 tisíce lidí. Celoročně tu probíhají environmentální vzdělávací programy a exkurze pro děti mateřských i základních škol. Rodiny s dětmi a všichni milovníci živé přírody se mohou přijít podívat na expozice volně žijících živočichů, sladkovodních ryb a další aktuální výstavy. Zájemci se s programem areálu a s kompletní nabídkou mohou seznámit na internetových stránkách www.ochranafauny.cz.